My Stories, Poems, etc.

Setkání s literární postavou

15. září 2013 v 18:06 | Miss Nothing
Rozhodla jsem se, že to zkusím. Protože za zkoušku člověk nic nedá :)
Kniha: Pýcha a Předusek
Postava: Elisabeth Benentová/Darcyová
Autorka: Jane Austenová
Počet znaků: 1782 (maximum 1800)

Vím, že mi nezbývá čas. Srdce cítím někde v krku a plíce protestují. Ale musím to stihnout. Naposled popadám dech a rozbíhám se. Je to už jen kousek. Slyším hučení vlaku. Ještě protáhnu krok a konečně je přede mnou nádraží.
Měsíc vykoukne zpoza mraku a osvítí mi závěrečnou rovinku. Průvodčí už už dává píšťalku ke rtům, aby dal povel řidiči. Rychle otevřu dveře a naskočím dovnitř. Vlak se pomalu rozjíždí.
Chvíli jen tak stojím a snažím se uklidnit, dýchat. Otevřu dveře do prázdného vagonu. Tak pozdě už nikdo nejezdí. Sednu si na sedadlo u okna. Okýnko se zamlžuje, jak zrychleně dýchám. Pozoruji krajinu za sklem.
Hlavou se opřu o opěradlo.
Mé myšlenky se stočí k nedávným událostem. Potřebovala bych radu, nevím, jak dál. Najednou se otevřou dveře a do vagonu vstoupí Elisabeth Darcyová. Pohledem mě vyhledá a usměje se.
Posadí se na sedadlo naproti mému.
"Drahá," začne "moc dobře vím, jak se teď cítíš. Nevíš, ke které pravdě se přiklonit. My, lidé, dáváme až příliš velký důraz na první dojem a na to, co vidíme. Sledujeme pouze očima, ne srdcem. A jednou za to budeme potrastáni."
Začnu si nervozně pohrávat s náhrdelníkem. "Jenže já nevím, zda mu můžu věřit."
"A víš jistě, že tvá sestra říká pravdu? Že jen nežárlí? Také jsem byla tak slepá, zmýlila jsem se ve svém muži. Ale přiznala jsem chybu, otevřela své srdce. A podívej, jak šťastná jsem v Pemberley. Zkus jej ještě vyslechnout. A v tu chvíli také dobře naslouchej své duši. Však ona ti prozradí, jaká je pravda."
Opět se na mě usmála a pohladila mě po tváři.
"Není to lehké." Slza mi ztekla po líci.
"Nikdo nikdy neřekl, že to bude jednoduché. Ale výsledek za to stojí, za tu bolest, zmatenost, nevědomí. Stačí věřit."
Pak se zvedla a pomalu pryč.
Seděla jsem a přemýšlela nad tím, co mi pověděla. Měla pravdu.
 
 

Reklama