Červen 2013

Letopisy Narnie

25. června 2013 v 19:57 | Miss Nothing |  Books
Já vám nevím, možná to na mě přišlo právě tím, že se objevila Narnie opět po dlouhé době v televizi, ale ...uvědomila jsem si jak moc ji miluju. Všechny knížky jsem přelouskala jedním dechem. C.S. Lewis psal úžasně, mělo to nádech, napětí, krásu, kouzlo. Člověk si řekne, fantasy jako každé jiné. Ale těžko, každá fantasy knížka má něco nového, něco do sebe.

Letopisy Narnie. 7 dílů, každý popisuje jiný příběh. Každý je jedinečný, nový a neopakovatelný. Jediná postava, která se vyskytuje ve všech dílech, je Aslan. Jako zobrazení nejvyššího. Jako moudrý a laskavý, zároveň strašlivý a neochočený. Já si ho hned oblíbila. Sálá z něj velká osobnost, obrovská síla. Jakoby se člověk podíval na oblohu v našem světě a viděl ho tam občas, ukrytého v mracích. Možná ho Lewis zosobnil takto, jako "našeho" Boha. Ale na to už nikdo odpověď nedostane.


Hodně se mi líbí ta pohádkovost příběhu o Narnii, která je obsáhlá v knihách. Všechny dryády, víly, trpaslíci, bludičkové, draci,... Ve filmu je to už větší boj, ale i tak se musím přiznat, že filmy mě také nadchly. Ale o těch teď řeč není.

Nápad se skříní, která slouží jako brána do jiné říše, je naprosto originální a skvělý. Malá Lucinka mě jako malou zaujala nejvíc, svou odvahou. Kolikrát jsem chtěla být jako ona, když jsem byla menší. Musím se přiznat, že jsem se v ní shlídla v některých věcech. V lásce ke zvířatům, touze pomoct těm, kteří to potřebují.
Edmund byl pro mě tak trochu záhadou, především v díle Lev, čarodějnice a skříň. Jeho povaha mě štvala a to i přesto, že bych se sama asi nechovala kolikrát líp. V dalších dílech jde vidět, jak vyspěl a stal se z něj opravdu urozený a velký král.
Třetí ze sourozenců, Zuzana, mi vždycky připadala jako trochu zakřiknutá, slušná. V Poslední Bitvě to šlo poznat nejvíc, když jako dospělá žena zapomněla myslet na krásu dětství, víru. Radši se stala další ušlápnutou dámičkou, žijící jen a pouze v racionálním světě.
Nejstarší, Nejvyšší vládce Petr. I ten měl své mouchy. Ale Narnie z něj udělala muže, silného, bystrého, spravedlivého. A i když vyrostl v dospělého, nezapomněl na to, co ho v mládí všemu naučilo. Petra jsem měla taky vždy ráda, připadal mi správný. A ve filmu ho hraje William Moseley, a ten je něco pro mě :P

Objevují se zde taky Eustace a Jill. Ty dva už tolik nemusím, dobrodružství prožívají také skvělá, ale jejich povahy mi v mnoha případech vadí.
Je další spousta postav, které bych mohla charakterizovat, ale vypíšu už jen některé, pro mě důležité. Bílá čarodějnice, typický příklad člověka, který si myslí, že může mít vše. Pan Tumnus, faun, pro přátelství porušil zákon. Princ Kaspian, jel až na konec světa, aby našel lásku a pravdu. Malý milý přítel, trpaslík, nevěřil, ale síla víry a poznání ho dostala na správné místo.

Tak nějak bych řekla, že ty knihy nemají chybu. Jestli jste je nečetli, tak vám je doporučuju! Dala bych jim 100 bodů ze 100! Protože si to zaslouží.. :)
Já vím, vychvaluju, ale ono je opravdu co! Možná si řeknete, že je to pro děti. Asi jo, bylo to původně napsané pro děti. Ale je to přesně ten typ knihy, který vnímáte v každém věku jinak. V dětství tam vidíte jiný smysl, jiný v dopsívání a úplně něco jiného tam najdeme v dospělosti. V tom je to filosofické, psychologické. A hlavně krásné! :)

Horko, horko, HORKO!

19. června 2013 v 17:49 | Miss Nothing |  Thoughts, feelings
Nenavrátně se blížíme k bodu, který nám všem osvětluje tváře. Ano, to je konec školního roku. Už je mi naprosto jedno, co budu mít na výzo. Stejně je to jen papír. Jen to sezení ve škole, i když už jsou ve většině předmětech uzavřené známky, je k nevydržení.

A ještě více k nevydržení je to horko! Ááá, kéž by bylo o 5°C stupňů méně, byla bych šťastná! Ale tohle se už nedá vydržet. Ještě že byla včera ta bouřka, to jediné mě zachránilo.


Jak vy snášíte to počasí? A poslední dny ve škole?

No.1: Přátelé

9. června 2013 v 12:59 | Miss Nothing |  Articles
Tak jo, startujem.. Jo a velice omlouvám, že jsem tu tenhle týden vůbec nebyla, ale jak je konec školního roku a samé testy, tak jsem nestíhala :/

30 věcí, které mám ráda

Přátelé

Asi bych to nebyla já, kdybych si jako první nevybrala tohle téma. Nemůžu si pomoct, ale .. oni pro mě prostě jsou na prvním místě. A víte ještě co? Miluju je.. Všechny do jednoho! :)

Každý máme spousty přátel. Ale ať si každý tvrdí co chce, vždycky jsou někteří, kteří do Vašeho srdce spadli prostě hlouběji. I já to tak mám, i když já mám ráda všechny lidi se kterýma se bavím (jinak bych se s něma asi moc nebavila,že.. :D)
Máme tady u nás ve městě takovou "partu" :) Těžko určit přesný počet, prostě jsme to my, jak se sejdem, je to různý. A čas strávený s nima je to nejúžasnější.
Máme mezi sebou dobré vztahy, rozumíme si. A k zábavě rozhodně nepotřebujeme alkohol, i když s ním to jde taky že :D

Nechci tady vypisovat jména, jen... prostě .. musím se přiznat, že každý den děkuju Bohu za to, že je mám. Že jsou tu pro mě, můžu se jim s čímkoliv svěřit. Respektují mě, neodsoudí, vyslechnou. Jistě, za někým z nich bych možná s problémem nešla, nicméně to je ve mně a ne v nich, ale vím, že bych klidně mohla :)

Když nás někdo vidí jít po náměstí, tak asi pomyslí, že jde parta bláznů. Jo, tak trochu jsme, ale kdo není..? A být normální, není to přece taková zábava :)
Jsme prostě kdo jsme :))

Za přátelé jsem opravdu vděčná, kolikrát si nejsu jistá, jestli si je zasloužím. Upřímně doufám, že to vydrží..neříkám, že navždy, ale myslím, že se budem přátelit ještě hodně dlouho. Přecejen to už nějakých 8 let se všema trvá..
Hlavně by bylo strašně bolestivé tyhle lidi ztratit.
Mám už tolik vzpomínek, zážitků, které nikdy NIKDY nechci zapomenout.
(takovvým tím úžasným snem je, že jednou budem jako v tom seriálu Přátelé ;) )

I'll be there for you, 'cause you there for me too...

Nebýt těch lidí, asi teď taky nejsem taková jaká jsem. Vděčím jim za spoustu věcí. A doufám, že i já jsem jim byla někdy nápomocná.
Máte i vy nějakou takovou partu lidí? Nebo jen "best frienda" ?

About me..?

1. června 2013 v 19:32 | Miss Nothing |  Off Topic
Vím, že zdravím po dlouhé době. Celý týden se chystám napsat, ale nějak to nestíhám. Blíží se konec školního roku a je to jeden test za druhým. Opravdu "zábavička".
Nicméně..
Hodně se teď na blozích objevují články typu "30 věcí, které mám ráda" a podobné.. Popravdě, mě to zaujalo. ALe mám takový nápad, vidinu v hlavě, ale bůh ví, jestli se jí zas udržím. Záleží, jestli taky na tom, jestli by byl nějaký aspoň trochu zájem.
Taky bych to udělala, těch 30 věcí, co mám ráda, později možná i co nemám ráda. Možná i jiný číslo. Ale každý článek na jednu. Ať se můžu hezky rozepsat, to já ráda :) Protože vypsat to umí každý, ale já chci přidat obrázky, důkazy, důvody.. Takže, co myslíte? Chcete anebo ne? (Popravdě, líbí se mně to natolik, že to asi udělám, i když zájem nebude :D )